Iнформацiя про область

Одеська область

Одеська область була утворена Постановою IV позачергової сесії Всеукраїнського Центрального Виконавчого Комітету XII скликання від 9 лютого 1932 р. В 1956 році до її складу увійшла територія колишньої Ізмаїльскої області (територія від Дністровського лиману до р. Дунай). Адміністративний центр області — місто Одеса.

Кількість адміністративних одиниць, рад та населених пунктів:

районів — 26;

районів у містах — 4;

населених пунктів — 1188,

в тому числі: сільських— 1136;

міських — 52,

в тому числі: селищ міського типу — 33;

міст — 19,

в тому числі: міст обласного значення — 7;

міст районного значення — 12;

сільських рад — 439.

Географічне положення На півночі Одеська область межує з Вінницькою та Кіровоградською, на сході — з Миколаївською областями, на заході — з Молдовою, на південному заході — частина державного кордону України з Румунією. Всього в межах області пролягають 1362 кілометри державного кордону. Площа Одеської області складає 5,5 % території України.

Гідрографічна мережа області Річкова мережа області належить до басейнів Дунаю, Дністра, Південного Бугу та безпосередньо Чорного моря. На території області налічується біля 200 річок довжиною більш ніж 10 км, велика кількість з них влітку пересихає. Найбільші ріки: Дунай (з Кілійським гірлом), Дністер (з притокою Кучурган), Кодима, Савранка (притока Південного Бугу), Тилігул.

У приморській смузі розташовано багато прісноводних (Кагул, Ялпуг, Катлабух) та солоноводних (Сасик, Шагани, Алібей, Бурнас) озер. Також на узбережжі Чорного моря розташовано ряд лиманів, повністю або частково відгороджених від моря пересипами, найбільші з яких — Хаджибейський, Куяльницький та Тилігульський.

Природоохоронні зони На території області розташовано ряд великих об’єктів природно-заповідного фонду регіонального, національного і міжнародного масштабу. У пониззі великих річок (Дунай, Дністер) і лиманів, на морських узбережжях і в шельфовій зоні розташовані високоцінні й унікальні природні комплекси, водно-болотні угіддя, екосистеми, що формують високий біосферний потенціал регіону, який має національне і міжнародне значення.

Заповідники: Дунайський біосферний заповідник

Заказники: Савранський ліс Дністровські плавні Філофорне поле Зернова

Природні ресурси Головне природне багатство області — її земельні ресурси, що представлені переважно чорноземними ґрунтами з високою природною родючістю. У сполученні з теплим степовим кліматом вони формують високий агропромисловий (сільськогосподарський) потенціал регіону. В області понад 2,5 млн га сільськогосподарських угідь, у тому числі більш 2 млн. га ріллі, більше 80 тис. га виноградників і садів. Тепле море, лікувальні грязі, мінеральні води, морські пляжі створюють винятково високий рекреаційний потенціал Одещини.

Національний склад Особливістю національного складу населення Одеської області є її багатонаціональність, на території області проживають представники 133 національностей і народностей. Серед них:

Українці 62,8 %

Росіяни 20,7 %

Болгари 6,1 %

Молдавани 5,0 %

Гагаузи 1,1 %

Євреї 0,6 %

Білоруси 0,5 %

Вірмени 0,3 %

Цигани 0,2 %

Поляки 0,1 %

Німці 0,1%

Грузини 0,1 %

Азербайджанці 0,1%

Татари 0,1%

Греки 0,1%

Албанці 0,1%

Араби 0,1%

Інші національності 1,9%

Розвиток культури і аматорського мистецтва