РУШНИКОВИЙ ДИВОЦВІТ

17 травня 2019 року о 15.00 у виставковій залі Одеського обласного центру української культури (м. Одеса, вул. Польська, 20) відбудеться відкриття виставки старовинних українських рушників з приватної колекції Сайдель Олени Володимирівни, лауреата обласної премії ім. Р. Палецького 2008 року в номінації «Народна іграшка» (смт. Овідіополь).

Сайдель Олена Володимирівна народилась у 1973 році у м. Добропілля Донецької області. У 1982 році переїхала з родиною до с. Роксолани Овідіопольського району Одеської обл. У 1990 році закінчила Роксоланівську середню школу. Нагороджена золотою медаллю за успіхи у навчанні. В тому ж році вступила до Ізмаїльського державного педагогічного інституту (філологічний факультет). У 1995 році закінчила інститут; отримала диплом з відзнакою. З 1995 року по 2010 рік працювала вчителем зарубіжної літератури в Кароліно-Бугазькій ЗОШ І-ІІІ ступенів Овідіопольського р-ну.

З 2010 року по теперішній час Сайдель Олена працює керівником гуртка Овідіопольської районної станції юних техніків. З 2012 року – керівник об’єднання «Мистецька світлиця», метою якого є збереження, вивчення та популяризація духовної та матеріальної спадщини українського народу.

Сайдель Олена Володимирівна – організатор та автор просвітницьких та виставкових проектів, серед яких «Іграшка мого дитинства», «Обрядовий хліб українців», «Вишиті портрети видатних українців», «Полотняний літопис України», «Народна лялька», «Українська народна картина», «Фестиваль різдвяних пряників» та ін.

Виставка «Рушниковий дивоцвіт» показує красу та неповторність старовинних українських рушників, їх розмаїття, привертає увагу до збереження скарбів української культури. Зібрання містить більше сотні рушників  з різних регіонів України,  найстаріші з яких вишиті в кінці ХІХ – початку ХХ ст.

Людина в умовному та реалістичному зображенні, представники рослинного та тваринного царства, предмети неживої  природи і створені працею людини, геометричні лінії і фігури, математичні знаки, числа, слова й окремі літери, міфологічні та християнські образи – усе це можна побачити на старовинних рушниках, представлених на виставці. 

Український рушник… Його можна порівняти з піснею, витканою чи вишитою на полотні. Без рушника, як і без пісні, не обходиться народження, одруження людини, різні свята та урочистості. Своєрідний рушниковий орнамент є нічим іншим, як родовим кодом українців, адже рушник – неодмінний ритуальний і культовий предмет, що супроводжував українця від народження до смерті, був учасником усіх  найважливіших його життєвих подій. Рушниками прикрашали селянські хати, ікони, меблі, брали з собою у далеку путь.

Відходять у вічність жінки-берегині, чиїми невтомними руками створювались вишиті рушники, щезають села,  де побутувала рушникова культура – тому важливо зібрати та зберегти безцінні скарби української культури.

Коли люди  втрачають   рідну мову, відмовляються від віковічних батьківських традицій, коли бездумно засвоюють спосіб життя іншого народу, вони перестають бути нацією. Ми повинні зберегти свою самостійність, неповторність та самобутність. Тож виставка «Рушниковий дивоцвіт»  покликана сколихнути глибини народного духу, зберегти традиції, привернути увагу до скарбів українського вишиваного орнаменту – мистецтва вічного, як і дивовижна душа нашого народу.

 

Виставка працюватиме до 14 червня 2019 року щодня, крім суботи та неділі, з 10.00 до 16.00 за адресою: м. Одеса, вул. Польська, 20, Одеський обласний центр української культури. Вхід вільний.

Цей запис був розміщений в Новини.