#ТалантиОдещини
Одеський обласний центр української культури презентує серію публікацій з метою підтримки та популяризації творчості лауреатів обласної премії народних майстрів ім. Р. Палецького.

ПАСІЧНА Зоя Сергіївна (1947-2018 р.р.) – Заслужений майстер народної творчості України, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, член Національної спілки художників України, визначна особистість Одещини, України, – стала лауреатом Премії у 2007 році.
Здається, що всі, кому випала можливість познайомитись з мисткинею та її творчістю, хоч на мить, на хвилинку, але… затамовували подих. Хтось під мелодію цього сакрального впливу згадав рідну домівку, близьких: бездоганні риси маминого обличчя як праобраз «Берегині», чи п’янкий аромат різнотрав’я, яке збиралось в оберемки букетів і впліталось дівочими руками у віночки, приманюючи до себе юрби барвистих метеликів. А поруч, в заростях, знайшла відпочинок від спекотного дня здивована корова. І все навкруги зачароване… Бо під магію небесної мови птаства – крилатого, кудлатого, строкатого – і такого правдивого, ніжного і надлегкого ти сам починаєш відчувати крила!
А медузи… Здається, і вони, і риби, і мушлі – абсолютне уособлення усього підводного раю. Вони настільки рясно пломеніють міріадами іскринок, ніби ввібрали в себе сяйво срібних зір і промені золотого сонця, й в переповненні цього величного щастя безкорисливо віддають його земному глядачеві,ніби промовляючи до нас…
Змолоду мисткиня мала жагуче прагнення ек¬спериментувати. Ок¬ремих шанувальників традицій¬них декоративних розписів та мистецтвознавців це нерідко збивало з пантелику. З одного боку, перед ними була традиційна манера письма народних майстрів, а з другого — вони бачили почерк художника-професіонала, який сміливо зважується розширювати виражальні можливості традиції.
Зоя Сергіївна Пасічна ввібрала та засвоїла не лише увесь спектр української орнаменталістики. Деякі з її картин легко прочиту¬ються із самої їх¬ньої назви, інші потребують знання міфології та народних зви¬чаїв і традицій. Зумовлено це тим, що художниця вільно поєднувала в творчості і язич¬низькі, і християнські символи й мотиви. Вона була сповна наділена вмінням читати старовинні орна¬менти, осягати таїну народної символіки. Її царина — багатющий світ промовис¬тих народних символів, які перейшли до нас чи не від найперших зображень, яки¬ми наші древні пращури прик¬рашали свої домівки, по¬суд, одяг і які були оберега-ми життя. Зоя Пасічна ілюструвала дитячі книжки, збірки, українські казки.
Твори Зої Пасічної зберігаються в Одесь¬кому художньому музеї, у Національному музеї народного мистецтва України та Центральному музеї народної культури ім. І. Гончара, Палаці мистецтв «Український дім», у Музеї Т. Шевченка в Шевчен¬ківському Національному заповіднику (м. Канів), у Музеї сучасного українського мистецтва України в м. Хмельницькому. А також у приватних колекціях Україниі, Канади, США, Ізраїля, Польщі, Болгарії, Німеччини, Франції, Італії та ін. За її плечима більш ніж 30 персональних і не менше сумісних виставок в Україні та за кордоном.
Варто підкреслити, що Зоя Сергіївна Пасічна завжди була активною учасницею Народної академії творчості ООЦУК. В рамках Школи народних ремесел проводила безліч майстер-класів, пізнавальних лекцій, під час яких достатньо плідно і активно поповнювались скарбниці знань великої кількості охочих навчитись новому, назвідано-прекрасному світу творчості пані Зої.
Зоя Сергіївна є одним із авторів ескізу 7-ми метрового рушника національної єдності «Сонячна Одещина», і безпосереднім виконавцем його художнього втілення на папері, де кожен елемент орнаменту продумувався як частина символічної мови. Головну композицію складає Дерево Життя, яке корінням сягає родючих одеських чорноземів та морських глибин. Основна квітка символізує місто Одесу, навколо шість менших квіток – це міста обласного підпорядкування, а далі двадцять шість маленьких квіток, що символізують двадцять шість районів області. Рушник є частиною експозиції Музею елементів нематеріальної культурної спадщини Одещини ООЦУК і добрю пам»яттю про шановану майстриню – Зою Пасічну! .

Зої Сергіївни не стало 1 жовтня 2018 року, у віці 71 рік. Вона залишила після себе багатющий творчий спадок і вічну пам”ять. Ми пишаємось неповторним талантом світлої людини..
Праобраз «Берегині» в українському мистецтві – вічний. І Зоя Пасічна– одна із них.

Цей запис був розміщений в Новини.