«КОЛІР І ГЛИНА»
Віртуальна персональна виставка Олександра Івановича ГАРКАВЧЕНКА

Одеський обласний центр української культури в рамках циклу заходів «Мистецтво на карантині» та згідно плану роботи на 2020 рік презентує віртуальну персональну виставку Олександра Івановича ГАРКАВЧЕНКА «КОЛІР І ГЛИНА» (с. Крижанівка, Лиманський р-н). До перегляду представлені живопис, авторська кераміка та роботи учнів майстра.

Гаркавченко Олександр Іванович народився в селі Hirsсhau (нині Владівка, Чернігівського району Запорізької області). З раннього дитинства був творчою особистістю. Ліпив з пластиліну, глини, конструював, малював, вирізав з каменю та дерева. Свідомо з 12 років мріяв про художнє творче життя. Після закінчення школи вчився Машинобудівному технікумі та у художній майстерні художника декоратора у м. Бердянську. Тут же відмінно закінчив педагогічний університет К.Д. Ушинського – художньо-графічний факультет (1976 р.), у педагогів-художників Захарченка В.А. та Логвіна І.Д. захистився з живопису (дипломна робота «Опішнянські гончарі»). в с. Опішня провів університетську практику у знаменитих майстрів, народних художників України: Іван Гончар, Трохим Дем’яненко, Олександра Білик-Пошивайло, вони справили незабутнє враження на все життя своєю майстерністю і творчістю у виробах з опішнянської глини.

no images were found

Вже у 1987 році та 1988 роках провів свої персональні виставки із активними відгуками глядачів та обласної преси з позитивною підтримкою. З молодих років проявився як поетично обдарований юнак. Завжди був активний в поетичних студіях, починаючи із м. Бердянська. В м. Одесі навчався в поетичних студіях В.Л. Мороза, А. Колісніченка, М. Палієнка, Б. Нечерди. Малював портрети знаменитих поетів, художників, майстрів народного мистецтва, акторів. Та коли в м. Одесі у 1988 році доля звела із знаменитою О.Г. Шиян, майстриню з дрібної народної традиційної пластики (іграшки, свистуни, композиції). Тривалий час навчався в неї народному мисленню, образності, композиційності. Завдячуючи їй та її сестрі Анастасії Остромецькій (Шиян) створив студію «Батьки та діти» з очною та заочною формами навчання, в якій практикується ліплення з глини, розпис, обпалювання, вивчення традицій і символів в дусі національної культури. Студійці також проводять етнографічні пошуки, збирають старовинні глиняні вироби та інші знаряддя, приймають участь в археологічних експедиціях, організовують літні табори мандрівного характеру для дітей та юнацтва, співпрацюють із музеями України та музейними працівниками. Олександр Іванович виховав народних майстрів дрібної керамічної пластики, таких як: Запаріна О., Островерхова Е., Острова О., Селецька В. Лауреатами обласної премії народних майстрів ім. Р. М. Палецького стали його учні: Пташенчук С. та Ліптушенко Л., які гідно продовжують справу вчителя.
В свій час доля звела Олександра Івановича із заслуженим майстром народної творчості Ростиславом Михайловичем Палецьким та його братом Юрієм Михайловичем, у яких він протягом тривалого часу навчався декоративно-станковому розпису, характерному для північного Причорномор’я. Займаючись педагогічною діяльністю передавав набуті навички своїм учням у художніх класах різних творчих шкіл. У 2013 році Олександр Гаркавченко здобув почесне звання лауреата обласної премії народних майстрів ім. Р. М. Палецького в номінації «Народна кераміка».

Популяризує техніку та символіку народного ліплення завдячуючи співпраці з Одеським обласним центром української культури. Активний учасник обласних виставок, ярмарок-презентацій, масових заходів в місті Одесі та області.
Олександр Іванович є безпосереднім учасником Народної академії творчості. До сьогодні бездоганно виконує покладені завдання в рамках Школи народних ремесел: і викладач, і лектор, і організатор, і наставник. Під його керівництвом проводяться майстер – класи ліплення з глини. Це педагог «від Бога», біля якого завжди збираються юрби охочих. Й незалежно від вікових категорій, фізичних можливостей учасників він знайде особливий підхід до кожного, й приділить стільки уваги, скільки потребує сама людина і її твір. На громадський засадах співпрацює з Музеєм традиційного народного мистецтва Одеського обласного центру української культури.
Зараз працює керівником гуртка «Художня кераміка» в Одеському міському палаці дитячої та юнацької творчості.
Активні студійці:
– Бондар Анастасія
– Богач Горислав
– Клемешева Ліза
– Перекитна Наталя
– Котелянець Анастасія
– Карімова Ната
– Дубицький Ярослав
– Завадова Юлія
– Ткаченко Лазар
– Дротенко Вікторія
– Гроян Анастасія
– Лутович Лев
– Аль-Аулакі Камілла
– Купрій Ельвір та ін.
Юні майстри є безпосередніми учасниками масових заходів Одеського обласного центру української культури: обласні виставки, презентації, конкурси, зокрема обласного багатожанрового фестивалю дитячої творчості «Весняне різнобарв’я», дитячого свята традиційної народної керамічної іграшки «Я, Коза – Дереза!». Цього року, незалежно від обставин, взяли участь у віртуальних фотоконкурсах фестивалю.

Пив я із кухля старої доби
Не знав, хоча знав волю в крилах.
Тому в горнятка клав я чари свої
Плекав їх у горні – борні,
Мабуть, тече в моїх жилах глина,
В міжзоряний світ поринув…
О. Гаркавченко
#мистецтвонакарантині