Міліна – знання, навички та звичаї

Назва елемента НКС України:
МІЛІНА – ЗНАННЯ, НАВИЧКИ ТА ЗВИЧАЇ
Інша назва елемента НКС України:

Баніца, гибаніца, гбаніца, традиція міліни

Ареал сучасного побутування елемента нематеріальної культурної спадщини:

Міліна поширена в селах, де компактно проживають болгари, зокрема по всіх селах півдня Одеської області: селі Зоря Саратської селищної громади Білгород-Дністровського району Одеської області, а також таких селах, як с. Делжилер Татарбунарської міської громади Білгород -Дністровського району, с. Кулевча Кулевчанської сільської громади Білгород -Дністровського району , с. Ново-Трояни Городненської сільської громади Болградського району, с. Делень Арцизької міської громади Болградського району, с. Кирнички Суворовської селищної громади Ізмаїльського району, с. Василівка Василівської сільської громади Болградського району, с. Баннівка Василівської сільської громади Болградського району, с. Калчева Василівської сільської громади Болградського району.

Стисле визначення стану життєздатності елемента нематеріальної культурної спадщини:

Оскільки цей елемент дуже поширений у громаді, передача та життєздатність цієї практики підтримується широким спектром її культурних та соціальних функцій. Знання та вміння, пов’язані з приготуванням та використанням міліни, передаються сьогодні переважно неформально через стосунки батько-дитина (переважно, жінка – доросла дівчина), за допомогою спостереження, спілкування, пояснення прийомів та принципу «навчання на практиці». Жінки пояснюють молодим дівчатам у сім’ях техніку приготування начинки для міліни, як правильно готувати тісто, пояснювати вибір та призначення інгредієнтів і, що найголовніше, продемонструвати, як начинку загортають у тонке тісто та складають у форму для випікання. Процес приготування є «філігранним», забирає досить багато часу, тож жінки використовують цей час, щоб уважно спостерігати за тим, як дівчата роблять начинки, і пояснювати культурний зміст традиції як складової соціальних зібрань та родинних чи громадських святкувань.

Для куховарок с. Зоря приготування міліни є джерелом особливої гордості та ознакою знання багатовікових традицій.

Жодна частина цього елемента не є несумісною з чинними міжнародними документами з прав людини, вимогою взаємної поваги між громадами та цілями сталого розвитку. Роль жінок визнається центральною у практиці, незамінною для  життєздатності елемента та передачі знань про нього. Елемент виходить за межі етнічних та релігійних меж, відкритий для людей будь -якої національності чи культурного походження, активно пропагує права громад на участь у культурному житті.

Традиція приготування і споживання міліни активно сприяє злагоді, єдності та примиренню членів сім’ї та громади, соціальній згуртованості, обміну між поколіннями, залученню до колективної суспільної діяльності, поглиблює культурні зв’язки між носіями традицій.

Елемент активно сприяє охороні здоров’я та продовольчій безпеці, оскільки вимагає використання традиційних попередньо приготованих інгредієнтів, які можна знайти в громаді.

Приготування міліни передбачає використання посуду, що не є шкідливим для навколишнього середовища.

Заходи з охорони елемента нематеріальної культурної спадщини:

Очікується, що внесення елемента до Національного переліку НКС України допоможе просуванню концепції традиційних кулінарних практик як частини живої спадщини, що передається і зберігається переважно в родинах. Оскільки елемент активно сприяє збереженню здоров’я, використанню натуральних продуктів, внесення його до Переліку підвищить обізнаність про інші традиційні кулінарні практики, які використовують натуральні інгредієнти, наявні в місцевих контекстах.

На місцевому та національному рівнях включення до Національного переліку збільшить видимість інших елементів нематеріальної культурної спадщини, які мають схожу природу, але водночас відмінні, залежно від регіонів, середовища та пори року. Це сприятиме популяризації концепції нематеріальної культурної спадщини на національному рівні.

З метою підтримки життєздатності та передачі цього елемента місцевою громадою, практиками традиції міліни, місцевою владою, неурядовими організаціями передбачено низку заходів, наведених нижче. Ці заходи були обговорені під час інвентаризації в громаді та групою, яка підготувала номінацію:

  1. Освіта та передача знань і навичок.

1.а. Створення системи майстер-класів з приготування міліни для дітей дошкільного віку і початкових класів за участі досвідчених практиків міліни. Майстер-класи будуть включені до програми діяльності Зорянського будинку культури.

Відповідальні установи: Зорянський будинок культури, за консультативної допомоги Одеського обласного центру української культури, ГО «Центр розвитку «Демократія через культуру».

Бюджет: 25 тис. грн.. на рік

1.б. Організація літніх занять для всіх бажаючих, в Етнографічному музеї «Галямата кишта», де носії традиції покажуть усі етапи приготування різних видів міліни. Літні заняття включатимуть виробництво та демонстрацію короткометражних відеофільмів про різноманітність традиції міліни, створених силами учасників семінарів за допомогою сучасних гаджетів.

Відповідальні установи: Етнографічний музей «Галямата кишта» Зорянського будинку культури, за консультативної допомоги Одеського обласного центру української культури, ГО «Центр розвитку «Демократія через культуру».

Бюджет 80 тис. грн. на рік.

  1. Просування культурних функцій та підвищення обізнаності.

2.а. Підготовка на місцевому, національному та міжнародної рівнях кампанії з вивчення культурних та соціальних функцій традиції міліни, медіа-кампаній, публікацій, брошур, інтернет -ресурсів, присвячених традиції, організація фотовиставок у співпраці з носіями традицій та громадськими організаціями. Кампанія буде зосереджена на сприянні культурним функціям підготовки та вживання міліни як інструменту для зміцнення сімейних відносин та примирення.

Відповідальні установи: Зорянський будинок культури, за консультативної допомоги Одеського обласного центру української культури, ГО «Центр розвитку «Демократія через культуру».

Бюджет: 100 тис. на рік

2.б. У межах фестивалю фестивалю «Хоро» провести захід з акцентом на різноманітність страви Міліна, залучивши як носіїв громади с. Зоря, так і сусідні громади

Відповідальні установи: Зорянський будинок культури, за консультативної допомоги Одеського обласного центру української культури,

Бюджет: 10 тис. на рік

  1. Інвентаризація. Дослідження.

3.а. Створення робочої групи для подальшої інвентаризації, документування та дослідження традицій міліни та її культурних функцій. Група проводить детальну інвентаризацію, щоб доповнити існуючий запис про міліну, з особливим акцентом на різноманітність інгредієнтів та навичок, пов’язаних із цією практикою.

Відповідальні установи: Етнографічний музей «Галямата кишта» Зорянського будинку культури, за консультативної допомоги Одеського обласного центру української культури, ГО «Центр розвитку «Демократія через культуру».

Бюджет 20 тис. грн. на рік.

Фотоматеріали
Контактна особа:

Стоянова І.М.

irnik.stoianova@gmail.com