Суха кладка. Система укріплення ґрунтів.

  1. Назва елемента, який подається на інвентаризацію: Суха кладка. Система укріплення ґрунтів.
  2. Громада, група, особа, яка ініціює інвентаризацію: Громада Кодимської ОТГ.
  3. Короткий опис елемента – Система укріплення ґрунтів, яка застосовується у багатьох населених пунктах Кодимського району, має назву мур, стіна. Характерна конструкція, що зустрічається також на інших територіях Одеської області, виконана з ґрунтових каменів без чорнової обробки, складених без допомоги будь-якого типу будівельного розчину, повністю сухим способом, і від цього походить її назва. Ряд сухих кам’яних стін у сільській місцевості Кодимщини обумовлений різними причинами. Перш за все, це можливість використовувати місцевий матеріал з метою укріплення ґрунтів, зонуванння території. В деяких випадках таке укріплення має на меті захистити землю від вітру, підмивання водою, убезпечуючи від зсуву.

Інвентаризація та включення сухої кладки до Інвентарю Одеського регіону може сприяти збереженню знань і вмінь, а також позитивно вплинути на екосистему, зокрема, суха кладка сприяє затримці води, конденсації туману та зволоження навколишнього середовища, позитивно позначається на збереженні рослин, особливо тих, яким потрібна підпора.

Крім мурів, які укріплюють ґрунти, суха кладка застосовувалася і для інших будівельних конструкцій. Документування та дослідження цього елемента дасть новий поштовх у його розвитку, а також сприятиме збереженню екосистеми регіону, культурних проявів, пов’язаних з цим елементом.

  1. Дані контактної особи: Басько Людмила

e-mail: kodima_kultura@i.ua