Напрямки діяльності КУ «Одеський обласний центр української культури»

 

Методичний супровід роботи 734 клубних закладів Одеської області

Пріоритетними завданнями методичного забезпечення є:

 • система удосконалення кваліфікації з охопленням всіх категорій фахівців клубної роботи від адміністративних кадрів до керівників художніх аматорських колективів;
 • діяльність з впровадження форм і методів клубної роботи з патріотичного виховання, здорового способу життя та організації дозвілля дітей і молоді;
 • взаємодія з районними методичними службами з метою забезпечення якості і ефективності роботи установ культури клубного типу.

З метою виконання цих вимог співробітники ООЦУК організують та проводять:

 • засідання обласної ради директорів районних (міських) будинків культури та обласної школи вдосконалення кваліфікації клубних працівників;
 • семінари-практикуми методистів районних (міських) будинків культури;
 • семінари-тренінги для керівників аматорських колективів області;
 • виїзні методичні практикуми у районах області за безпосередньої участі працівників сільських клубних закладів;
 • обласні фестивалі аматорського мистецтва та конкурси;
 • підготовку та видання методичних рекомендацій та буклетів з різних напрямків культурно-освітньої роботи.

Ведеться робота зі створення електронного методичного кабінету та бази даних з питань діяльності клубних закладів.

Культурно-масові заходи

Розроблені та успішно впроваджуються культурно-мистецький проект “Золоті ключі” (заходи з популяризації та розвитку української мови), художньо-мистецький проект “Сніп-рай”(свята новорічно-різдвяного циклу), щорічна конкурсна програма читців «Співець українського слова», присвячена творчості Т.Шевченка, культурно-мистецька акція «Пам’яті живої джерело» (заходи до 70-річчя визволення України та 70-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні), культурно – мистецька акція «Свіча скорботи( до Дня пам’яті жертв голодоморів), культурно – мистецька акція «Степанова весна» (пам’яті С.І. Олійника), культурно – мистецька акція «Душа, що піснею озветься» (пам’яті Володимира Івасюка), театралізовані обрядові дійства «Квітка долі», «Весняний шум», «Із неба в український край іде зимовий Миколай» та інші.
Традиційним стало проведення обласних фестивалів: аматорського театрального мистецтва «Театральна весна»; самодіяльних поетів «Осінь в Бірзулі»; духових оркестрів «Сурми Перемоги»; «Народний костюм: минуле і сучасність».
До державних свят та пам’ятних дат проводяться концертні програми, літературно – музичні композиції і вітальні, інформаційні години та інші тематичні заходи.

Аматорські колективи

Приділяється увага розвитку аматорського мистецтва. При ООЦУК створені: молодіжна театральна студія, молодіжний жіночий хор «Оріана», фольклорний театр «Рутенія», дитяча вокальна студія «Viva- Натхнення», вокально-інструментальний ансамбль «Млада» та гурт «Слов’яни». В них беруть участь близько 120 учасників, у т.ч. 35 дітей.

Виставкова діяльність

У виставковій залі ООЦУК 2 рази на місяць проводяться виставки виробів майстрів декоративно-прикладного мистецтва, картин самодіяльних художників (обласні, персональні, сумісні, з інших країн тощо).

Музей традиційного народного мистецтва

Основою музею стали експонати, привезені з етнографічних експедицій по районах і селах Одеської області, а також подаровані роботи лауреатів, стипендіатів премії ім. Р. Палецького, народних майстрів, художників.
Музей нараховує 221 одиниць музейних експонатів, з яких 58 було зібрано за 2017 рік.

Школа народних ремесел

«Школа народних ремесел» це сукупність класів-майстерень, де всі бажаючі на безкоштовній основі мають можливість ознайомитись з секретами традиційних народних ремесел, отримати практичні вміння і навички, що дозволили б майбутньому виховати покоління народних майстрів Одеської області та гідно конкурувати з виробами з Західної України та НР Китай, які заполонили мистецькі салони та торгові ятки Одеси та області.

Зважаючи на вже існуючий досвід у 2014 році «Школа народних ремесел» орієнтується на проведення циклу класів майстерень в районах Одеської області, де є соціальний запит на змістовне проведення дозвілля молоді її професійне орієнтування.

Завдання Школи:

 • вивчення, збереження та розвиток народних промислів на Одещині;
 • сприяння вихованню покоління майстрів, здібних продовжити традиції художніх промислів а також стати суб’єктами підприємницької діяльності;
 • забезпечення творчого, інтелектуального розвитку населення різних вікових категорій м. Одеси та області;
 • пошук та підтримка юних талантів та обдарувань;
 • забезпечення змістовного дозвілля дітей молоді та людей старшого покоління.

«Школа народних ремесел-2017» навчила і підтримала багатьох вихованців та педагогів дитячих та студентських закладів, які продовжують практику ШНР за місцем проживання та роботи. У 2018-2019 роках ми плануємо поглибити цю роботу збільшивши кількість учнів школи, залучивши до цього додаткові площі.

На сьогоднішній день розвинена практика роботи із проблемними сім’ями, молоддю та дітьми; до ШНР звертаються школи-інтернати з проханнями провести виїздні майстер-класи.

Обласне об’єднання народних майстрів

На сьогодні в області є понад 1068 народних майстрів, які відроджують та розвивають різні види художнього промислу.
На зборах провідних майстрів Одещини, які відбулися 28 березня 2014 року було вирішено створити Обласне об’єднання народних майстрів Одещини.
Спеціалістами відділу декоративно-прикладного мистецтва створено електронну базу даних народних майстрів Одеської області.

Сувенірна продукція

Майстри Одещини мають наробки щодо сувенірної продукції, яка могла б використовуватись для зустрічей делегацій, участі у виставках, презентаціях в Україні та за кордоном. Можливе створення сувенірного салону у м.Одесі.

Мультимедійна студія

На базі ООЦУК створюються документально-публіцистичні передачі та фільми про видатних людей культури і мистецтва, знакові історичні події, покликані зберігати і примножувати традиції, виховувати молодь.
Були створені та продемонстровані широкому загалу фільми про Р.М. Палецького, голодомор в Одеській області ін.

Туристичні маршрути

Методистами ООЦУК проводені краєзнавчо-історичні та етнографічні експедиції, за результатами яких розроблено туристичні маршрути: «Шляхами Одещини: Леся Українка», «Чумацькими шляхами» та «Перлина Ананьївщини». Туристичні маршрути будуть цікавими різним віковим групам та дозволять урізноманітнити туристичний потенціал м. Одеси та області.

Приймання іноземних туристів

Сектор культурно-дозвілевої діяльності ООЦУК практикує проведення концертних програм, обрядових дійств, презентацій для груп іноземних туристів.

Прес-центр «Український портал»

На базі центру планується створити прес-центр для висвітлення культурних подій Одеської області та заходів по втіленню державної політики у сфері культури.