Інша назва елемента: Ляб за Гергюу’ Ден (на болгарському діалекті села Криничне)
Внесено до регіонального інвентаря в лютому 2023 року.
Прагнемо підтримати вогонь живої традиції
ДОМЕН: виконавське мистецтво; звичаї, обряди, святкування; традиційні ремесла; традиції харчування
СТРАТЕГІЇ ТА ЗАХОДИ З ОХОРОНИ: підвищення обізнаності, підвищення поваги.
Короткий опис:
Традиція випікання п’яти обрядових хлібів з одного замісу та святкового ритуалу їх вживання на День Святого Геогрія практикується майже 200 років болгарською етнічною меншиною.
Боговиця – округлий хліб злегка плескатої форми, прикрашений зверху чотирма перехресними джгутами, укладеними на поверхні у вигляді квітки, що символізує сонце і весняне пробудження природи. Уцентрі хліба – квітка «георгінка» з тіста або у вільних квадратах між чотирма перехресними джгутами розташовані символи птахів і квітів. Вага хлібини: до 2 кг; діаметр: до 40 см, висота 10-12 см. Ушчарька – круглий трохи приплюснутий хліб з символами: розташований по колу незамкнений джгут (відкритий загін для вівців), непарна кількість маленьких кульок з тіста (вівці), джгут у вигляді гака (посох пастуха) і фігурка людини (пастух). Вага: до 2 кг; діаметр: до 30 см. Каравай- високий святковий хліб, що виготовляється з переплетених різної кількості джгутів, які кожна господиня робить в залежності від традицій своєї сім’ї. Вага: 3 кг; діаметр 50 см; висотою до 25 см. Рангел – фігурно переплетений хліб з двох або кількох джгутів обов’язково з наскрізнім отвором посередині. В отвір вставляється чаша з вином і підноситься з шматочкам хліба кожному з учасників трапези, який повинен скуштувати шматочок хліба, змочивши його у вині. Вага: 1 кг; діаметер: до 30 см.
Хліб випікається на домашній заквасці, основою якої є хмелеві і винні дріжджі, яка ведеться у декілька етапів.
Раннім вечором: сухі дріжджі («валькуві») замочуються у воді, розчиняються та додається борошно у пропорції 1:1:1. При 23-24 градусах закваска виростає в 2,5 рази та знову освіжається у пропорції 1:1:1. І знову піднімається в 2-2.5 рази.
На піку активності закваска закладається в «ноштуві» 1:1:4(борошна) робиться опара. Закривається «крастачкою» та укривається бавовняним полотном. Лишається на 4-6 годин.
Виготовленням хліба вродині зазвичай займається старша з жінок.
Замішування тіста йде паралельно з ритуалом «освяченням ягнят».
Замішується хліб в маленькій кімнаті з піччю, яка, за необхідності, з вечора трохи топиться для підтримки потрібної температури. Замішується тісто у прикрашеному квітами дерев’яному кориті з додаванням солі та води.
З тіста господиня робить п’ять хлібів – Боговіца (на честь Бога і св. Богородиці), Рангель (на честь св. Архангела Михаїла), Коровай (на честь св. Георгія ) і дві Ушчарьки (символ свята). Хліба укривається полотном «цідило» та залишаються на 2-2.5 години на виброжування при 25 гр. Випікання у печі від 45 хв. (Рангел) до 90 хв. (великі хліби).О п’ятій годині дня кожна господиня приносить на колективну трапезу на вулиці обрядові хліби власного виготовлення, сковороду з Курбаном, зелену цибулю і часник, який до цих пір не використовується в їжу, і вино. Їжа розкладається на столах, розміщених вздовж вулиці, за якими збираються всі мешканці вулиці.
Обрядова трапеза починається з роздачі їжі найстаршим чоловікам. Господині подають кожному з присутніх чоловіків шматок ритуальних хлібів з ложкою курбану, шматочком м’яса і зеленим часником.
Його беруть зі словами: «Дай Бог здоров’я! Молимо святого Георгія про допомогу! Щоб був дощ, щоб був урожай! Для цього святкуємо це свято з року в рік».
Шматочки хлібів роздаються «на здравіє» всім присутнім. Ушчарьку віддають пастуху, коли він приєднується до трапези.
Розташування:
Село Криничне Кричненської сільської громади Болградского району Одеської області;
Громади:
Громада носіїв села Криничне Болградского району Одеської області, які вважають цей елемент невід’ємною складовою життя громади та місцевих родин.
Контактні особи громади:
Надія Ламбова
Контактна особа місцевого органу охорони:
Веліков Степан
Загальний е-mail: nadi1212@ukr.net
Історична довідка
Посилання на літературу
Аудіоматеріали
Щира вдячність Надії Ламбовій, начальнику відділу освіти, культури, спорту, молоді та туризму Криничненської сільської ради Болградського району Одеської області за сприяння та участь у підготовці Інвентаря!