Степовий південний розпис

Інша назва елемента: південний розпис Степової України

Внесено до регіонального інвентаря в листопаді 2020 року.

Прагнемо підтримати вогонь живої традиції

ДОМЕН: знання та практики, що стосуються природи та всесвіту; традиційні ремесла.

СТРАТЕГІЇ ТА ЗАХОДИ З ОХОРОНИ: підвищення обізнаності, підвищення поваги.

Короткий опис:

Українському народові притаманне відчуття гармонії та естетики навколишнього світу. Так в оселях виник оздоблювальний настінний розпис. В Україні існує багато різновидів декоративного розпису, не була в цьому плані виключенням і Одещина. Незважаючи на вплив сусідніх областей та запозичення деяких характерних особливостей, більш притаманних Поділлю та Уманщині, Одещина зуміла зберегти свої традиційні відмінності, свій особливий характер та почерк письма. 

Для степових південних розписів характерна архаїчність та узагальнена площинність зображуваних елементів. Цікаві та своєрідні форми квітів і трав, маленьких дрібненьких рослинок та колючих суцвіть, овіяних гарячими степовими південними вітрами. Композиційна побудова розписів в основному складається з фризів, шпалер, картушів та різних букетів, вазонів, що є не чим іншим, як Райським деревом, або Деревом життя.
Кольорова гама буває гармонійно-м’якою або більш насиченою, побудованою навіть на додаткових  кольорах (жовтий, синій, зелений, червоний). Але як не дивно, кольори не «сваряться» між собою, а створюють мажорні композиції.

Степовим південним розписом оздоблювались комини печей, фризи над вікнами та на сволоках, на простінках між вікнами, над ліжками, та навіть у сінях шпалерами розписувались стіни. А ще навіть знадвору теж розмальовували стіни та ворота.

Носіями настінного розпису раніше частіше були жінки та дівчата на виданні, але і чоловіки, які займались столярною роботою, розписували ужиткові речі. Нині ж розписом займаються всі: чоловіки, жінки, дорослі і діти.

В рамках  діяльності Школи народних ремесел проводяться по всій Одещині майстер-класи з ознайомлення, вивчення та виконання степового південного розпису, які викликають неабияку зацікавленість серед дітей та дорослих.

Розписи Одещини мають і нове життя. Базуючись на матеріалах, що колектив дослідників Одеського обласного центру української культури вивчають в музеях, в експедиціях, спілкуючись з майстрами з різних районів області, ми спостерігаємо пробудження великого інтересу до народного мистецтва, його традицій та продовження нового життя.

Таким чином при підтримці Одеського обласного центру української культури  поволі відростають нові пагони Дерева Життя народного степового південного розпису.

Розташування:

Елемент побутує на всій території Одеської області, зокрема в:

  • місті Одеса;
  • місті Білгород-Дністровський Білгород – Дністровського району;
  • місті Ананьїв Подільського району;
  • селі Троїцьке Любашівської селищної громади Подільського району;
  • селі Крижанівка Фонтанської сільської громади Одеського району;
  • селі Усатове Усатівської сільської громади Одеського району;
  • селі Новоіванівка Ананьївської міської громади Подільського району.

Громади:

  • Комунальна установа «Одеський обласний центр української культури».
  • Троїцький будинок народної творчості імені Ростислава Палецького Любашівської селищної ради.
  • Комунальний заклад «Школа мистецтв» Любашівської селищної ради
  • Троїцький ліцей Любашівської селищної ради.
  • Ананьївський історико-художній музей ім. Є.І. Столиці.
  • Музей «Степова Україна» (філія Одеського історико-краєзнавчого музею).
  • Одеський національний художній музей.

Загальний e-mail: oocuk@ukr.net 

Посилання на літературу 

Фотоматеріали

Відеоматеріали

Щира вдячність громаді носіїв-практиків елемента «Степовий південний розпис», команді дослідників Одеського обласного центру української культури

за сприяння та участь у підготовці Інвентаря!