Причорноморська глиняна іграшка

Інша назва елемента: традиційна глиняна іграшка Одещини.

Внесено до регіонального інвентаря в листопаді 2020 року.

Прагнемо підтримати вогонь живої традиції

ДОМЕН: знання та практики, що стосуються природи та всесвіту; традиційні ремесла.

СТРАТЕГІЇ ТА ЗАХОДИ З ОХОРОНИ: підвищення обізнаності, підвищення поваги.

Короткий опис:

Глиняна іграшка – особливий вид народної творчості. Вона не завжди була призначена тільки для гри. А частіше за все була прикрасою народного побуту – мала побутова скульптура, як правило в ній поєднувалась мистецтво пластики і живопису, що робить ці предмети неповторно виразними. Образи іграшок прості, оригінальні і дуже яскраво виражають уявлення майстрів про світ, природу, людей.

Причорноморська глиняна іграшка включена відображає історію іграшки та демонструє процеси, предмети й артефакти цієї практики: оригінальний досвід з добування глини, її оброблення, традицію виготовлення, власне саму іграшку. Основними видами глиняної іграшки Одещини як і для всієї України є «півники», «курочки», «дудочки», «свинки», «коники», «зайчики», «хлопчики», «панки». Глиняна іграшка Одещини невелика за розміром, близько 10-15 см, вона легко вміщуються на долоні руки.

Найбільш розповсюдженими іграшками з глини в Причорномор’ї є свищики, серед яких найчастіше зустрічаються архаїчні зооморфні форми – птах, коник, риба, баранець – з характерною відсутністю їдких кольорів та традиційними схематичними, мінімально деталізованими узагальненими контурами та підкресленням об’ємності.

Кожна глиняна іграшка має своє значення: наприклад, баранець завжди приносить в домівку благополуччя і достаток, козлик – є подарунком для слабких дітей, бо спрямовує сили дитини, виховує цілеспрямованість та настирність у досягненні мети, пташка – поєднується із символом мрії, творчості. Якщо гратися з нею – мрії завжди збуваються.

Найяскравішим представником майстрів, які практикують виготовлення глиняної іграшки та передають знання про неї є майстер-кераміст, носій традицій ліплення іграшки, лауреат обласної Премії народних майстрів ім. Ростислава Палецького – Гаркавченко Олександр Іванович.

Майстер, носій традиції активно інтегрується в роботу «Живого музею», проводить семінари та майстер-класи, спілкується з відвідувачами, пропонує екскурсії, які закінчуються «уроками» з виготовлення іграшки. Така робота розрахована на молодше покоління, що відповідає місії «Живого музею» (міжпоколінна передача знань), оскільки можна не лише виготовити іграшку, а й заграти на ній, відчути традицію на слух та на дотик.

Він не тільки веде розповіді або бесіди, а при цьому навчає працювати на гончарному крузі, ліпити свищики і разом з дітьми створює цілі шумові оркестри, використовуючи раніше виготовлені іграшки. На екскурсіях в Олександра Івановича Гаркавченка діти і дорослі, майстри і учні стають частиною захоплюючого дійства «занурення в живу спадщину» нашого Причорномор’я.

А колективні майстер-класи для дітей – справжнє свято для їхніх маленьких учасників. Адже після занять у них окрім нових іграшок з’являються ще й нові друзі, такі ж веселі і творчі.

 Розташування:

Елемент побутує на всій території Одеської області, зокрема в:

  • містах Одеса, Чорноморськ Одеського району, Білгород – Дністровський Білгород – Дністровського району, Подільськ Подільського району;
  • селах Крижанівка, Ліски, Вапнярка Фонтанської сільської громади Одеського району;
  • селі Городнє Городненської сільської громади Болградського району;
  • селищі Великодолинське Великодолинської селищної громади Одеського району та ін.

Громади:

  • Громада носіїв елемента – це майстри, які практикують ліплення причорноморської глиняної іграшки. Вони об’єднані навколо найяскравішого представника елемента – Олександра ГАРКАВЧЕНКА – майстра – кераміста, лауреата Премії Міністерства культури та інформаційної політики України за збереження та охорону нематеріальної культурної спадщини у 2023 році, лауреата обласної премії народних майстрів ім. Р.М. Палецького 2013 року в номінації «народна кераміка», керівника студії художньої кераміки «Батьки та діти», керівникуа гуртка «Художня кераміка» Одеського міського палацу дитячої та юнацької творчості. Робота носіїв – майстрів спрямована на вивчення, дослідження, документування та виготовлення глиняної іграшки, передачу знань та вмінь молодшому поколінню та підвищення обізнаності населення з цим елементом.
  • Комунальний заклад позашкільної освіти «Одеський міський палац дитячої та юнацької творчості».
  • Комунальна установа «Одеський обласний центр української культури».

 

Загальний e-mail: oocuk@ukr.net

Історична довідка

Посилання на літературу

Фотоматеріали

Відеоматеріали

 

Щира вдячність

Олександру ГАРКАВЧЕНКУ,

майстру – керамісту, носію елемента

за сприяння та участь у підготовці Інвентаря!