ОСОБЛИВОСТІ ВИКОНАННЯ КЛЕЗМЕРСЬКОЇ МУЗИКИ ПОДІЛЬСЬКОГО (КОДИМСЬКОГО) РАЙОНУ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Назва елемента НКС України:

ОСОБЛИВОСТІ ВИКОНАННЯ КЛЕЗМЕРСЬКОЇ МУЗИКИ ПОДІЛЬСЬКОГО (КОДИМСЬКОГО) РАЙОНУ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Інша назва елемента НКС України:

Клезмерська музика фрейлехс, весільна музика фрейлехс

Ареал сучасного побутування елемента нематеріальної культурної спадщини:

На сьогодні елемент переважно побутує у м. Кодима, с. Загнітків, с. Шершенці, с. Грабове, с. Лабушне, с. Івашків, с. Олексіївка Подільського (Кодимського) району Одеської області. Також цей елемент поширений у прикордонних селах Вінницької області.

Стисле визначення стану життєздатності елемента нематеріальної культурної спадщини:

Вік носіїв від 11 років до 70 років, середній вік носіїв складає 37 років. Носіями є представники оркестрів Konsonans-Retro», «Лабушенські музики», «Бетута» та ансамбль «Витоки», слухачами та споживачами елемента є мешканці громад сіл Загнітків, Олексіївка, Грабове, Лабушне, Івашків, Шершенці та міста Кодими, це близько 16 774 осіб, а також відвідувачі фестивалів, свят тощо, точну кількість встановити неможливо.

Елемент передається від покоління до покоління шляхом навчання від старших учасників до молодших, або в родині; так у родині Барановських елемент передається від батька та матері до синів. Оскільки всі оркестри мають тісні зв’язки між собою, навчання відбувається шляхом обміну досвідом, а також під час навчань, які проводять керівники та учасники оркестрів –музичних гуртків у сільських будинках культури Загнітків, Грабового, Івашкова, Лабушного, Олексіївки, Шершенців та будинку культури Кодимської ОТГ. Слід зазначити, що основам клезмерської музики навчають у Кодимській музичній школі та Кодимській середній школі.

Загрози сучасному побутуванню елемента складають процеси глобалізації, відтік місцевого населення у великі міста, втрата актуальності обрядових дійств, в яких використовувалася музика, виривання з контексту чи експлуатація елемента.

В першу чергу, необхідно вжити заходів з підвищення обізнаності про власне елемент та елементи, що пов’язані із клезмерською музикою, шляхом навчальних програм для широкого загалу. Провести інвентаризацію елемента та елементів, пов’язаних з ним, та визначити план дій з охорони, моніторингу.

 

Заходи з охорони елемента нематеріальної культурної спадщини:
  1. 2020 рік: проведення інвентаризації пов’язаних з «клезмерською музикою» елементів у громадах сіл Грабове, Загнітків, Олексіївка, Іванково, Лабушне, Шершенці та м. Кодима спільно з Одеським обласним центром української культури та ГО «Центр розвитку «Демократія через культуру»;
  2. 2021-2023 рік: низка навчальних семінарів з підвищення обізнаності про елемент, семінари розроблені Одеським обласним центром української культури та ГО «Центр розвитку «Демократія через культуру» спільно з представниками носіїв та розраховані на широкий загал;
  3. Створення архіву аудіо записів «Konsonans-Retro», «Лабушенські музики», «Бетута» та ансамбль «Витоки» спільно з Одеським обласним центром української культури;
  4. Нотні записи музики Konsonans-Retro»;
  5. Моніторинг життєдіяльності елемента Одеським обласним центром української культури та ГО «Центр розвитку «Демократія через культуру» спільно з представниками носіїв «Konsonans-Retro», «Лабушенські музики», «Бетута» та ансамбль «Витоки»;
  6.  Упродовж 2021 року розробка плану охорони елемента на 2022-2025 рр. Одеським обласним центром української культури та ГО «Центр розвитку «Демократія через культуру» спільно з представниками носіїв «Konsonans-Retro», «Лабушенські музики», «Бетута» та ансамбль «Витоки».
Фотоматеріали
Контактна особа:

Басько Л.А.

kodima_kultura@i.ua