Інша назва елемента: «Трифон Зарезан», День Святого Трифона, обряд «Трифон Зарезан», свято «Трифон Зарезан», болгарське свято «Трифон Зарезан»
Внесено до регіонального інвентаря в 2022 році.
Прагнемо підтримати вогонь живої традиції
ДОМЕН: звичаї, обряди, святкування; знання та практики, що стосуються природи і Всесвіту.
СТРАТЕГІЇ ТА ЗАХОДИ З ОХОРОНИ: підвищення обізнаності, підвищення поваги.
Короткий опис:
«Трифон Зарезан» – це традиційне свято виноградарів, яке з покон-віків відмічається болгарами Бессарабії, які компактно проживають на півдні Одеської області – за новим адміністративним поділом це Болградський та Ізмаїльський райони (раніше Болградський, Ізмаїльський, Татарбунарський та Тарутинський райони).
Південь Одеської області має сприятливе природнє середовище для вирощування винограду. Це теплий сухий клімат з помірною вологістю, чорнозем. Майже у кожному обійсті чи на полі є виділена для виноградників ділянка й кожна родина володіє культурою вирощування винограду, приготування та споживання вина. Також є окремі винні господарства, які займаються промисловим виробництвом вина.
«Трифон Зарезан» – це одне з найбільш значних і шанованих свят зимового циклу і знаменує початок сільськогосподарського сезону та нового господарського року. В цей день болгари підрізають виноградну лозу, щоб отримати восени гарний врожай.
Відзначається свято 14 лютого. Господині встають зі сходом сонця й починають приготування – їм потрібно зібрати господаря на свято. Готують традиційну болгарську страву – курку. Її тушкують і обсмажують на «саче» (з болг. «неглибока мідна сковорода»), начиняють рисом, і наливають у «бикліцу» (з болг. «спеціальний дерев’яний посуд») домашнє вино, готують калач, рушник, одяг для господаря. Складають все разом в нову вовняну сумку, і господар будинку, перекинувши сумку через плече, відправляється на виноградники, де вже збираються всі інші чоловіки села. На винограднику чоловіки осяюють себе хрестом, кожен з них бере «секаторі» (садові ножиці) і відрізає три гілки від трьох великих виноградних лоз. Потім, знову перехрестившись, вони виливають принесене з собою вино на лози. Невід’ємною частиною обряду є хліб, в даному випадку це калач. Його чіпляють на зрізану лозу та зав’язують поруч з ним рушник. Відбувається загальна трапеза. Болгари вважають хліб священним, адже він ввібрав в себе всю силу землі (пшениця проростає з землі), та здатен передавати її винограду.
Чоловіки вибирають «царя виноградників». За традицією, це був найуспішніший господар в селі. Царю кладуть на голову вінець з виноградної лози, через плече перекидають вінок з виноградних паличок. Він сідає на віз, запряжений кіньми (раніше віз тягли самі виноградарі). Добравшись до села, ця процесія ходить по вулицях, зупиняючись перед кожним будинком. Господині виносять вино в білій посудині і пропонують надпити спочатку царю, а потім всім учасникам процесії. Залишки вина цар вихлюпує через плече під загальні гасла: «Нехай наш урожай буде багатим! Нехай наш будинок буде повною чашею!». Цар відповідає: «Амінь».
В цей день, до пізнього вечора, не припиняються народні пісні і танці, грають музики, а вино ллється рікою. За повір’ям, нове вино буде таким же, як те, що подавалося до столу на Трифона Зарізана.
Зараз День святого Трифона святкують не тільки виноградарі, а й садівники, городники і власники винних таверен. Це свято поширене у Болгарії, Македонії, Сербії, а також серед болгар та гагаузів України і Молдови.
Розташування: південь Одеської області. За новим адміністративним поділом це Болградський та Ізмаїльський райони Одеської області (раніше Болградський, Ізмаїльський, Татарбунарський та Тарутинський райони).
Населені пункти:
- м. Болград, с.Залізничне, с.Табаки Болградської міської громади;
- с.Кубей, с.Виноградне, с.Орехівка Кубейської сільської громади;
- с.Василівка, с.Баннівка, с.Калчево Василівської сільської громади;
- с.Городне, с.Нові Трояни Городненської сільської громади;
- с. Криничне Криничненської сільської громади та ін.
Громади:
- Комунальна установа «Одеський обласний центр болгарської культури в м. Болграді». Контактна особа: директор Галина ІВАНОВА.
Загальний е-mail: bolgarcentr@ukr.net
Історична довідка
Аудіоматеріали
Щира вдячність
за сприяння та участь у підготовці Інвентаря!