Назва борщу: «Сімейний борщ» від мешканців села Фонтанка Одеського району Одеської області
Інгредієнти:
- м’ясо (за смаком, в нашому варіанті куряче);
- гриби;
- картопля;
- морква;
- буряк;
- цибуля;
- капуста;
- томатна паста;
- зелень (петрушка, кріп).
Опис приготування:
Поставити варитися м’ясний бульйон. Картоплю, моркву, буряк, гриби (печериці) та цибулю – все чистимо, натираємо на тертку моркву та буряк, цибулю, гриби та картоплю нарізаємо. Обсмажуємо на пательні з додаванням соняшникової олії цибулю, моркву та буряк також до заправки додаємо трішки води й томатну пасту, накриваємо кришкою та тушкуємо 5-10 хвилин. Окремо обсмажуємо гриби. До готового м’ясного бульйону додаємо нарізану картоплю, заправку овочеву, гриби та нарізану капусту. За смаком додаємо сіль, чорний перець та зелень петрушки. Подаємо зі сметаною.
Відеоматеріали:
Назва борщу: “Борщ від родини Панченко”
(рецепт борщу від мешканців села Крижанівка)
Інгредієнти:
- м’ясо (телятина, грудка);
- квасоля;
- гриби;
- картопля;
- морква;
- буряк;
- цибуля;
- спеції: лавр, чорний перець, орегано.
- сало (шматочками)
- капуста;
- томатна паста;
- зелень: селера, петрушка, кріп.
Опис приготування:
Поставити варитися м’ясо, дочекатися поки закипить і перших два навари злити. Після чого залити чисту воду покласти м’ясо, а також квасолю та гриби, варити все разом близько 2 годин, після чого додати нарізану картоплю і капусту. Очищену та нарізану моркву, цибулю, буряк обсмажити на сковорідці з додаванням бульйону з каструлі, туди ж кинути спеції, томатну пасту, а також масло (вершкове або оливкове, на свій смак), готувати близько 40 хвилин на повільному вогні, після чого покласти в каструлю. Нарізати сало шматочками, закинути у каструлю. Додати спеції: Перець горошок, орегано, селера, кріп, петрушка. Проварити ще 5-10 хвилин.
Фотоматеріали:
Назва борщу: «Пісний борщ»
Інгредієнти:
· картопля;
· капуста;
· томатна паста;
· морква;
· цибуля;
· квасоля біла консервована (без томату);
· буряк;
· цукор;
· сіль;
· зелень.
Опис приготування:
Картоплю, моркву, буряк та цибулю – все чистимо, тремо на терку все, крім цибулі. Ставимо варити картоплю, поки вона закипає, на сухій сковорідці обсмажуємо моркву і цибулю, тушкуємо приблизно хвилин 10-15, помішуючи. Додаємо до картоплі, туди ж додаємо квасолю і томат, на сухій сковорідці обсмажуємо буряк, до буряку додаємо 2 столові ложки цукру , щоб швидше пустив сік. Тушкуємо хвилин 5-7. Закидаємо у загальну каструлю.
На сковороду 2 ст. ложки олії, кладемо заздалегідь порізану капусту, тушкуємо її хвилин 5-10, кладемо в каструлю з борщем. Солимо, перчимо на ваш смак. Доводимо до кипіння. Даємо настоятися пів години.
Назва борщу: «Єврейський борщик»
Інгредієнти:
- морква;
- буряк;
- цибуля;
- капуста;
- картопля;
- болгарський перець;
- томатна паста;
- зелень;
- м’ясо (куряче);
- перець, приправи.
Опис приготування:
Проварюємо м’ясо, 1й навар злити, у чисту воду покласти м’ясо, відварити. У цей момент зайнятися засмажкою: цибулю, моркву (моркву на тертку, цибулю дрібно нарізати), кидаємо на сковорідку з олією, тушкуємо, кладемо туди буряк, тушкуємо, додаємо томат, перемішуємо у каструлі з м’ясом.
До м’яса кидаємо капусту і картоплю (в бульйон), чекаємо поки воно закипить, після чого кидаємо туди засмажку, порізаний болгарський перець, сіль, перець. Проварюємо хвилин 20-30. Виключаємо та додаємо зелень.
Назва борщу: «Борщ»
(рецепт від ВПО з Херсонської області, місто Олешки, яка наразі мешкає у с.Фонтанка Фонтанської громади)
Інгредієнти:
- свинячі кістки з м’ясом – 500 грам;
- квасоля – 200 грам;
- буряк – 1 шт.;
- картопля – 3-4 шт.;
- капуста – 0,5 маленької голівки;
- морква – 1 шт.;
- цибуля – 1 шт.;
- томатна паста – 70 г.;
- цукор – 1 ст. л.;
- оцет – 1 ст. л.;
- сіль – за смаком;
- лимонний сік – за смаком;
- перець духмяний – 3-4 горошини;
- лавровий лист – 2 шт.;
- часник – 2 зубці;
- олія – для смаження;
- сметана – для подачі.
Опис приготування:
1. Першим підготовчим етапом у приготуванні борщу є бульйон. Його можна зварити заздалегідь, бо цей процес займає кілька годин. Свинину на кістці промийте. Залийте водою і варіть приблизно 2-3 години, знімаючи шумовиння, яке утворюватиметься на поверхні. Вогонь має бути невеликий, а сам бульйон не має кипіти, щоб залишитися чистим і прозорим. Наприкінці готовності посоліть бульйон і додайте перець духмяний та лавровий листок.
2. Квасолю краще замочити у холодній воді на ніч – так вона швидше звариться. Якщо ви цього не зробили, тоді просто промийте, залийте водою і варіть до готовності. Коли квасоля буде м’якою, воду відцідіть.
3. Буряк почистьте і натріть на терці або поріжте брусочками – як вам смакує більше. Тушкуйте під кришкою на сковороді з невеликою кількістю олії до готовності. Періодично підливайте воду, щоби буряк не смажився, а саме тушкувався.
4. Цибулю нарізати кубиками, тушкувати на невеликому вогні у невеликій кількості олії. Моркву натерти на тертці. Додати до цибулі, тушкувати 2-3 хвилини, додати томатну пасту і тушкувати ще декілька хвилин. Крок V З бульйону дістати кістку і відокремити від неї м’ясо, порізати на невеликі шматки. Вкинути м’ясо назад у бульйон.
5. Почистити і порізати картоплю невеликими кубиками. Вкинути у бульйон з м’ясом. Додати тонко пошатковану капусту, буряк та квасолю. Варити до м’якості картоплі.
6. Додайте цукор і оцет. В борщ всипати засмажку. Скуштувати – посолити до смаку, кислоту регулювати лимонним соком. Довести до кипіння. Заправити розчавленим часником і вимкнути вогонь.
Фотоматеріали:
Назва борщу:«Борщ»
(рецепт від мешканки села Вапнярка Одеської області Одеського району)
Інгредієнти:
- м’ясо – 500 грам;
- буряк- 1 шт.;
- картопля – 3-4 шт.;
- капуста – 0,5 маленької голівки;
- морква – 1 шт.;
- цибуля – 1 шт.;
- томатна паста – 70 г.;
- цукор – 1 ст. л.;
- сіль – за смаком;
- перець духмяний – 3-4 горошини;
- лавровий лист – 2 шт.;
- часник – 2 зубці;
- олія – для смаження;
- сметана – для подачі.
Опис приготування:
Варимо бульйон з того м’яса, що вам подобається. Додаємо картоплю. Робимо засмажку: цибуля, морква, червоний болгарський перець, буряк і томатний сік або натерти стиглі помідори.
У бульйон з картоплею додаємо капусту, засмажку, лавровий лист, зелень, часник.
Падаємо зі сметаною, часниковими пампушками та чаркою горілки.
Фотоматеріали:
Щира вдячність Фонтанській сільській громаді Одеського району Одеської області за участь у формуванні реєстру!