Метод будівництва «Суха кладка»

Назва елемента НКС України:
МЕТОД БУДІВНИЦТВА «СУХА КЛАДКА»
Інша назва елемента НКС України:

Суха кладка, кладка на «чамур»

Ареал сучасного побутування елемента нематеріальної культурної спадщини:

села Загнітків, Олексіївка, Шершенці  Кодимської територіальної громади

Подільського району Одеської області, село Зоря Саратської селищної  територіальна громада Білгород-Дністровського району Одеської області

 

Стисле визначення стану життєздатності елемента нематеріальної культурної спадщини:

Вік носіїв коливається від 45 до 72 років, тобто, середній вік носіїв 56 років; зацікавленими особами у використанні елемента є мешканці сіл Загнітків, Олексіївка Шершенці,  Кодимська територіальна громада

(Одеська областьПодільський район);

с. Зоря, Саратська територіальна громада

(Одеська областьБілгород-Дністровський район), які використовують у зведенні споруд метод «суха кладка».

Широта охоплення: споруди, зведені методом  будівництва «суха кладка», зустрічаються у багатьох населених пунктах, однак найбільш стійким поширенням є села  Загнітків, Олексіївка Шершенці,  Кодимська територіальна громада

(Одеська областьПодільський район),

с. Зоря, Саратська територіальна громада

(Одеська областьБілгород-Дністровський район).

Способи передачі: традиційно цим знанням володіли чоловіки, оскільки таке вміння потребувало фізичної сили. Знання та вміння передавали від майстра до майстра, а в родинах – від батька до сина. У селі Шершенці такі знання передавалися, переважно, в родинному середовищі, так, зокрема, брати Малінковські – Олександр та Анатолій = успадкували це знання від діда та батька.

Загрози сучасному побутуванню: з розвитком сучасних технологій важка кропітка праця відходить на другий план, нові сучасні технології та матеріали поступово витісняють традиційний метод будівництва, що може становити загрозу побутуванню елемента. Важка ручна праця не сприяє потягу до навчання майстерності.

Необхідність вжиття заходів із забезпечення життєздатності: в першу чергу, просвітницька робота, спрямована на підвищення обізнаності про елемент та його вплив на екологічний стан, сталий розвиток, його соціальне значення для громади. Освітні заходи, спрямовані на різну вікову категорію, з особливим акцентом на молодь щодо ролі та місця елемента в соціально-економічному і культурному житті громади, щодо важливості елемента для сталого розвитку та екології. Заходи, спрямовані на підвищення знань про взаємозв’язок нематеріальної, матеріальної, природної спадщини та біорозмаїття на прикладі  методу будівництва «суха кладка».

 

Заходи з охорони елемента нематеріальної культурної спадщини:
  1. З метою забезпечення охорони елемента з ініціативи громад, які практикують метод будівництва «суха кладка», а саме громад сіл Загнітків, Олексіївка Шершенці, Кодимська територіальна громада (Одеська областьПодільський район), с. Зоря Саратська територіальна громада (Одеська областьБілгород-Дністровський район), спільно з Одеським обласним центром української культури, ГО «Центр розвитку «Демократія через культуру» розпочато Інвентаризацію елемента, яка включає, фото та відео-фіксацію, інтерв’ювання носіїв, дослідження історичних джерел, у тому числі й домашніх фотоархівів носіїв.
  2. Громада носіїв сіл Загнітків, Олексіївка Шершенці, Кодимська територіальна громада (Одеська областьПодільський район), с. Зоря Саратська територіальна громада (Одеська областьБілгород-Дністровський район) спільно з Одеським обласним центром української культури розробили план інформаційно-просвітницьких заходів на 2021-2023 рр., які базуються на широкій інклюзивності.
  3. Громада носіїв сіл Загнітків, Олексіївка Шершенці,  Кодимська територіальна громада (Одеська областьПодільський район), с. Зоря Саратська територіальна громада (Одеська областьБілгород-Дністровський район) спільно з Одеським обласним центром української культури працюють над створенням навчальних програм, які розраховані на мешканців громад, в яких побутує елемент, з метою залучення молоді для отримання знань та вмінь.
  4. Громада носіїв сіл Загнітків, Олексіївка Шершенці, Кодимська територіальна громада (Одеська областьПодільський район), с. Зоря, Саратська територіальна громада (Одеська областьБілгород-Дністровський район)  спільно з Одеським обласним центром української культури розробили низку заходів, спрямованих на обмін знань між носіями з різних громад, зокрема започатковується фестиваль «Чамур» з метою популяризації елемента.
  5. Одеський обласний центр української культури розробив низку заходів з популяризації елемента, його місця і ролі в житті громад та Одеської області. Такі заходи передбачають залучення носіїв та розроблялися спільно з носіями.
Фотоматеріали
Контактна особа:

Стоянова І.М.

 irnik.stoianova@gmail.com