Панно «Писанкове гроно Одещини»

Авторка – Маріанна Панасюк, завідуюча відділом з питань та охорони нематеріальної культурної спадщини Одеського обласного центру української культури, членкиня Національної спілки майстрів народного мистецтва України (з 2022 р.), лауреат обласної премії народних майстрів імені Ростислава Палецького в номінації «Науково – дослідницька праця та популяризація національного народного мистецтва» (2017 р.), лауреат стипендії Президента України для молодих майстрів народного мистецтва як майстер з витинанки (2019 р.). Маріанна створила велику кількість неповторних витинанок, серед яких славнозвісна робота «Різдво вдома».

Автором ідеї щодо створення панно «Витинанкове гроно Одещини» є Валентина Вітос – директорка Одеського обласного центру української культури, народознавиця, засновниця «Живого музею» нематеріальної культурної спадщини Одещини, лауреат Премії Міністерства культури та інформаційної політики України за збереження та охорону нематеріальної культурної спадщини (2020 р.).

Витинанкове панно доповнюють справжні стародавні Причорноморські писанки з дослідницького видання «Опис колекції народних писанок,1899 рік», що власноруч відтворила – завідуюча відділом декоративно – прикладного мистецтва Одеського обласного центру української культури – Антоніна Димова, членкиня Національної спілки майстрів народного мистецтва України (з 2019 р.), лауреат обласної премії народних майстрів імені Ростислава Палецького в номінації «Писанкарство» (2012 рік), лауреат стипендії Президента України як молодий майстер народної творчості (2013 та 2015 р. р.).

Панно «Писанкове гроно Одещини» поєднує в собі декілька технік, жанрів, об’єднаних однією живою народною традицією – створенням великодньої писанки, яку приніс білий лелека – символ вірності, щастя, добробуту, живий символ України. Лелека – символ любові до батька-матері, котрі благословили тебе на світ, а тому це – й символ сімейного благополуччя, любові до рідної землі, Батьківщини.

Композиція панно: велика писанка – витинанка, в самому центрі якої розміщена оберегова писанка Одещини «сорокопуть».

Орнаментальний мотив писанки «Сорокопуть» вважається символом території Одещини, краю перетину давніх торгівельних шляхів. За легендами писанку «Сорокопуть» брали із собою, їдучи на південь по сіль. Орієнтуючись по «Молочному шляху» («Чумацькому шляху»), вона була їхнім оберегом, від злих духів та всіляких напастей. Чумаки мали свої дороги. Подорожі, які тривали довго, звались «сорокопуттями». Багато шляхів перетинались на Одещині. Звідси й визначення цієї символіки: дві “сварги” на білому та чорно–зеленому тлі накладені хрест на хрест одна на одну, символізують невпинний рух і космічні сили; серединне коло — “космос”, зелений колір з чорним у жовтому контурі “сварги” навіює здогад про тяжкий шлях по південних дощових та розмоклих шляхах. Жовтий колір — колір степу, сонця, пшениці; білий — чистоти, води; чорний із зеленим — зелень та чорнозем. Інша назва символу — “Козачі левади”.

Від писанки «сорокопуть» розходяться навхрест дороги (косий хрест), які, за віруваннями предків, символізують чотири сторони світу та чотири пори року. На них зображені баранці – одне із алегоричних зображень Ісуса Христа. Також це символи достатку, добробуту та сили. Також цей символ пов’язаний із вівчарством, що відіграє важливу роль у господарстві нашого краю.

Морські хвилі – символи вічності та багатства. Риби – тісно пов’язані із символізмом води, водної стихії, протягом тисячоліть символізує християнство.

Виноград: один із найдавніших символів родючості, достатку та життєвої сили, символ духовного життя та відродження, молодості та кипучої енергії.

Писанка оповита безконечником. Вважається, що коли на писанці не зробити безконечник, то це може принести нещастя.

Проростаючі з землі паростки – символи весняного відродження природи. Виноград, баранці, морські хвилі – символи Одещини.

З Великодньою писанкою протягом тисячоліть і сьогодні люди пов’язували щось нове і позитивне вона не має ні початку ні кінця, і крізь віки всміхається до прийдешніх поколінь безкінечними, простакуватими символами, що нагадують нам, про відродження життя, перемогу сонячних символів над темрявою, життя над смертю, України над ворогом.

Писанкарство сьогодні – є своєрідним арт-релаксом, що потребує спокійного, гармонійного стану людини і всього світу, і в тому є головний сенс живої традиції.

Автор вірша – Світлана КУЧЕРЕНКО, завідуюча відділом народної творчості фольклору та етнографії Одеського обласного центру української культури, поетеса.

/ вірш « Сила писанки», з поетичної збірки «За лаштунками мрій» автор – С. Кучеренко. Видавництво «КОЛО» 2024р./ Читає авторка